środa, 16 grudnia 2009

Wigilijna kapusta z grzybami

Wigilijna kapusta z grzybami
Wigilia Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najbardziej wyjątkowy dzień w roku. W uroczystym nastroju i świątecznej atmosferze wzmacnianej widokiem przystrojonej choinki i zapachem sianka spod obrusu lub spod stołu, dzielimy się opłatkiem z bliskimi, składając sobie najlepsze życzenia, zasiadamy przy wigilijnym stole z całą rodziną i spożywamy jedyne tak smakujące w roku wigilijne potrawy, oczekując z niecierpliwością na pierwszą gwiazdkę zwiastującą narodziny Dzieciątka Jezus i oczywiście sygnalizującą, że czas już sprawdzić, czy pod choinką pojawiły się tak bardzo wyczekiwane przez wszystkie dzieci prezenty. Wigilijnych potraw jest wiele i każdy z nas ma jakieś swoje ulubione czy zakodowane od dzieciństwa i z którymi nie chce się rozstawać, przekazując tradycję tych potraw już jako rodzic swoim dzieciom.
Kapusta z grzybami to wigilijny smak dzieciństwa mojego męża. Musiałam więc połączyć tradycyjne potrawy świąteczne, które ja wyniosłam ze swojego rodzinnego domu z tradycyjnymi potrawami z domu mojego męża. Wyszedł nam całkiem smaczny zestaw potraw wigilijnych. Kapusta z grzybami jest na naszym stole dodatkiem do smażonej ryby (czasami jest to karp, a czasami amur czy tilapia) i kaszy jaglanej. Za to zupy są dwie (nie dało się ich połączyć :) ) - barszcz z uszkami i kapuśniak z fasolą polewany olejem lnianym zwanym "złotem polski". Dzisiaj zaprezentuję mój przepis na smaczniutką wigilijną kapustę z grzybami:

Składniki:
  • 0,5 litra słoika kapusty kiszonej (mam swoją w słoikach, stąd taka miara)
  • 6 pieczarek (mogą oczywiście być grzyby leśne)
  • 1 mała cebula
  • sól i świeżo mielony pieprz
  • 1 płaska łyżka mąki pszennej
  • olej lub oliwa
  • odrobina wody z gotowania kapusty
  • cukier (zależy od kwaśności kapusty)
Wykonanie:
Kapustę kiszoną gotujemy do miękkości w wodzie. W między czasie myjemy, obieramy i drobno kroimy w kostkę pieczarki i cebulę. Na oleju lub oliwie podsmażamy pieczarki z cebulą, doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowaną kapustę dobrze odciskamy i kroimy nożem na mniejsze części. Dodajemy do pieczarek, oprószamy mąką i cały czas mieszamy. Wlewamy odrobinę wody z gotowania kapusty. Ewentualnie dodajemy odrobinę cukru, jeżeli danie byłoby zbyt kwaśne. Przyprawiamy wg własnego smaku. Tak przygotowaną kapustę studzę i zamrażam do dnia Wigilii.
Wigilijna kapusta z grzybami

Brak komentarzy:

Najpopularniejsze w tym miesiącu