środa, 12 maja 2010

Żurek czerwony - powrót do źródeł

Co było pierwsze: burak czy barszcz? Choć brzmi to niewiarygodnie, okazuje się, że barszcz jest starszy od samego buraka. W pradawnej Polsce była bowiem kwaśna zupa gotowana na ukiszonej roślinie, znanej jako niedźwiedzia łapa albo inaczej – barszcz. Dopiero w XVII w. z owego barszczu powstały dwie zupy: żurek i barszcz czerwony. Kwaśną polewkę zaczęto bowiem przyrządzać na zakwasie z mąki żytniej – i tak powstał żurek. Niedźwiedzią łapę natomiast zastąpiono burakami, nadal nazywając tę zupę barszczem – w ten sposób powstał barszcz czerwony.
I jeszcze jedno: czy niewart zauważenia jest fakt, że najważniejsze polskie zupy podawane na najważniejsze polskie święta są w barwach narodowych, biało-czerwonych? Biały żur – na Wielkanoc. Czerwony barszcz – na Boże Narodzenie. Przypadek? A może jakieś głębokie, filozoficzno-kulinarne przesłanie?

Żurek czerwony - powrót do źródeł

Żurek czerwony to smak dzieciństwa mojego męża. Do tej pory wspomina beztroskie chwile spędzane u babci na wsi w każde wakacje. Posiłki jadane wiosną czy latem na dworze w sadzie w cieniu drzew, zupełnie inaczej smakują niż podane w normalnych warunkach domowych. I chociaż dzisiaj już nie mogę poznać dokładnego przepisu na tamto danie, to starałam się sprostać postawionemu mi wyzwaniu na przywrócenie wspomnień kulinarnych z minionych lat. Jak kiedyś jako dziecko mój mąż, tak teraz nasz maluch uwielbia tę zupę i to dla mnie jest największym uznaniem. Tym bardziej się cieszę, że mężowi tak już zostało do dziś, więc liczę na to, że z naszym maluchem będzie tak samo. Żurek czerwony to nic innego jak podstawowy śląski żur z kiełbasą, jajkiem i ziemniakami plus dodatek gotowanych buraków lub koncentratu buraczanego albo soku z buraków. Dalej przedstawiam przepis na smaczny i pożywny żurek czerwony:

Składniki:
  • 2 litry rosołu
  • 1/2 - 3/4 szklanki zakwasu na żurek własnego lub kupionego*
  • 1/2 kiełbasy podwawelskiej lub białej
  • 4 jajka
  • 4 średnie ziemniaki
  • 2 łyżki śmietany 30 %**
  • 1 ugotowany burak lub 1/4 szklanki koncentratu buraczanego albo soku z buraków
  • majeranek
  • sól
  • pieprz
  • 2 ząbki czosnku
Wykonanie:
Do wcześniej przygotowanego rosołu dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy do miękkości. Po tym czasie wlewamy zakwas na żurek, dodajemy pokrojoną w półplasterki kiełbasę oraz doprawiamy solą, pieprzem , majerankiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Zagotowujemy i na koniec dodajemy śmietanę i buraka pokrojonego w paski lub wlewamy koncentrat albo sok. Zestawiamy z ognia. Na talerz wkładamy połówki ugotowanego jajka i wlewamy zupę.
* Ilość zakwasu na żurek zależy od jego kwaśności i preferencji smakowych, należy próbować i dopasować do swojego smaku.
** Śmietana nie jest koniecznym składnikiem, ja nie zawsze ją dodaję, a jeżeli już stosuję to zawsze śmietanę 30%. Można też dodać śmietanę 18% jeżeli ktoś taką woli.
Zupa ta była dla mnie dużym zaskoczeniem, kiedy miałam okazję jeść ją po raz pierwszy i do dzisiaj spotykam się wśród moich znajomych z opinią, że nie jest to powszechnie znane danie. Dlatego mam nadzieję, że skorzystacie i spróbujecie czerwonego żurku w moim wydaniu. Ilości składników są przewidziane na zupę dla 4 osób.
Żurek czerwony - powrót do źródeł

5 komentarzy:

Izaa pisze...

a ja nie jadałam takiego na zakwasie raczej zawsze robię zwykła zupę buraczkową...musze kiedyś spróbować..

KUCHARNIA, Anna-Maria pisze...

Ewo! Bardzo zaintrygowała mnie ta zupa! Czy smak jest typowo żurkowy, czy bardziej barszczowy? Muszę koniecznie wypróbować!
Cudnie, że szukając smaku wracamy do wspomnień!
Pozdrawiam:)

Ewa pisze...

Ta zupa to krzyżówka :)barszczu z żurkiem. Trudno powiedzieć, który smak przeważa.Jest to moja jedna z bardziej lubianych zup.

ilka_86 pisze...

ja też takiego jeszcze nie jadłam;) ale uwielbiam taki tradycyjny czerwony barszczyk:) smakowicie wygląda::)

Anonimowy pisze...

Nie ważne co , kiedy , i jak Pani dodaje, ważnym jest fakt że robi to Pani dla Męża, a jeszcze ważniejszym jest kwestia o której Pani wspomniała - czyli że robi to Pani dla męża, by poczuł smak dzieciństwa........WIELKI SZACUNEK dla Ciebie - WIELKA KOBIETO👏💪👍👌😊👏

Najpopularniejsze w tym miesiącu