poniedziałek, 5 grudnia 2011

Ciasto z masą chałwową - propozycja na świąteczne wypieki

Ciasto z masą chałwową - propozycja na świąteczne wypieki
Smak karmelu, chałwy i kawy to moje ulubione smaki ciast i deserów. Przepisy z dodatkiem tych produktów zawsze zauważam i gromadzę od razu w moim domowym archiwum, aby później jak tylko będzie ku temu okazja od razu je wypróbować. Tak też było i z tym wypiekiem, który dostrzegłam wiele lat temu w gazetce "Ciasta na stół" i od tamtej pory dość często go wykonuję. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy moim zdaniem chałwa, tak jak orzechy czy miód, smakuje najbardziej. To taka słodycz, która potrafi mnie rozgrzać, choć przecież nie zawiera alkoholu, ale do ciasta zawsze możemy go trochę dodać, żeby efekt był nieco skuteczniejszy ;) Czy Wy też tak uważacie, że niektóre potrawy bardziej smakują, w różne pory roku? A oto przepis na ciasto z masą chałwową, z małą nutą alkoholu:

Składniki ciasta:
  • 1/2 kg mąki
  • 25 dag masła
  • 10 dkg cukru pudru
  • 3 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie:
Ciasto zagniatamy z podanych składników, dzielimy na dwie części i pieczemy w 180 C na złoty kolor. Przy wyciąganiu musimy uważać, aby nie połamać blatów ciasta. Ciepłe są bardzo kruche.

Składniki masy:
  • 25 dkg masła
  • 1 budyń śmietankowy z cukrem
  • 30 dkg chałwy waniliowej
  • 1/2 litra mleka
  • wódka do nasączenia blatów ciasta
Wykonanie:
Budyń gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, a następnie studzimy. Ucieramy masło i stopniowo dodajemy wystudzony budyń. Pod koniec dodajemy rozdrobnioną chałwę i masę odstawiamy na 30 minut w chłodne miejsce. Placek spodni umieszczamy na paterze i namaczamy alkoholem. Wykładamy masę, przykrywamy drugim plackiem i nasączamy go alkoholem. Wierzch posypujemy cukrem pudrem lub polewamy polewą czekoladową. Ja zawsze wybieram polanie polewą. Przepis na polewę czekoladową znajdziecie w przepisie na puszysty sernik z brzoskwiniami.
Proporcje na to ciasto są podane na dużą blaszkę. Ja proporcje tym razem zmniejszyłam, aby pasowały na wielkość mojej blaszki tzn.24/28cm. Ciasto zrobiłam z 35 dkg mąki, 20 dkg masła, 2 żółtek i 1 łyżki śmietany, a masę z 20 dkg masła, 1/2 opakowania budyniu i 20 dkg chałwy.
Blaty ciasta należy nasączać alkoholem na paterze lub tacy, na której zamierzamy trzymać ciasto, gdyż po nasączeniu robią się miękkie i łamią się przy przenoszeniu. Jeżeli komuś alkohol nie odpowiada lub ciasto wykonuje z myślą o dzieciach, to oczywiście może pominąć nasączanie alkoholem.
Drukuj...

7 komentarzy:

zauberi pisze...

bardzo apetyczne ciacho :)

Izaa pisze...

kiedyś nie lubiłam chałwy od jakiś dwóch lat mi zasmakowała...;) ciasto wygląda bardzo ładnie i na pewno by mi smakowało:):) pozdrawiam

Panna Malwinna pisze...

moja mama zakochałaby się w tym cieście- jest wielką miłośniczką chałwy;)

pozdrawiam

kasandraa6 pisze...

oj chałwa , to bym zjadła - uwielbiam wszystko co chałw-owe

Aleksandra Rybinska pisze...

Przepis wędruje do mojej mamy :), która poluje na każde ciasto z chałwą ;D
Pozdrawiam Ewuś :)

Aciri pisze...

Jako wielka miłośniczka chałwy wyciągam rękę po przepis:)

Tyna pisze...

Moja mama podobnie, też byłaby zachwycona tym ciastem:) Zresztą ja też jestem, pycha:)

Najpopularniejsze w tym miesiącu